شرکت بزرگراه گستران راهینو
مجری کلیه پروژه های نقشه برداری - راهسازی - محوطه سازی و تثبیت ترانشه های خاکی توسط ژئوگرید 
قالب وبلاگ

، ایفای نقش جداکننده و عضو سازه‌ای به صورت همزمان
پیوستگی بین کلیه دیوارها و سقف ساختمان و در نتیجه بازپخش و توزیع مطلوب نیروها در اعضای مختلف سازه
در حالت سیستم کامل، ایجاد اتصالات خطی در محل تلاقی پانل‌های سقفی به پانل‌های دیواری (به جای اتصالات گروهی)، در نتیجه توزیع یکنواخت‌تر نیروهای اعمال شده در اعضای دیواری، و نظارت بیشتر و بهتر بر حسن اجرای اتصالات
سهولت و سرعت نصب و آماده سازی پانل‌ها برای بتن پاششی، به دلیل سبکی و محدودیت اقدامات اجرایی
عدم نیاز به امکانات سنگین نصب
قابلیت انطباق با شیوه‌های طراحی مدولار
عدم وجود محدودیت خاص در مورد پرداخت نهایی سطوح و تنوع در نما. البته بهترین توجیه اقتصادی در حالت نمای ساده با رنگ یا خود رنگ است
سهولت تامین مصالح و تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور
وابستگی اندک به فناوری‌های خارجی
امکان موازی کردن اقدامات اجرایی، با توجه به عدم نیاز به قالب و قالب‌بندی
امکان کاربرد قطعات چندکاره و تیپ و محدود بودن مصالح و قطعات مورد نیاز
هوابندی نسبتاً مناسب دیوارهای خارجی ساختمان
وجود دانش فنی قابل قبول و ضوابط طراحی (سازه، ایمنی در برابر آتش) در مورد ساختمان‌های کوتاه مرتبه
عدم وجود محدودیت شعاع حمل و مصرف اقتصادی
اندک بودن احتمال آسیب دیدگی قطعات در حمل و نقل

نقاط ضعف سیستم:
در حالت سازه کامل 3D، محدودیت ارتفاع ساختمان و دهانه‌های سقف‌های آن
دیوار خارجی تمام شده نیز، برخلاف جداکننده‌های متداول (تیغه گچی یا سفالی) در گروه دیوارهای سنگین قرار می‌گیرد
ضخامت بالای دیوارهای داخلی در مقایسه با دیگر تیغه‌های متداول
محدودیت ابعاد بازشوها در حالت سیستم کامل 3D (طبق ضوابط طراحی سقف‌ها و دیوارهای بتن مسلح)
عدم امکان بازیافت مصالح و استفاده مجدد
لازمه ارائه آموزش‌های تخصصی لازم برای اجرای بخش‌های مختلف
نقش تعیین کننده عوامل اجرا در دقت و کیفیت اجرا، به ویژه در مورد بتن پاششی
تعدد نسبی ابزارهای کمکی اجرا (دستگاه شات کریت، دوخت میلگردها و ...)
لزوم فراوری مواد و مصالح در کارگاه
سختی و در بسیاری از موارد (در در شرایط اقلیمی حاد) عدم امکان کنترل رواداری‌ها و شرایط عمل‌آوری لایه های بتن پاشیده شده
وجود محدودیت‌های جدی فصلی در اجرا
سختی کنترل کیفیت، خصوصاً در مورد تعیین ضخامت پوشش‌های بتن روی میلگردها
لازمه انجام بازدیدهای ادواری برای حصول اطمینان از عدم وجود مشکلات خوردگی در پوشش خارجی دیوار
سختی و در بعضی موارد عدم وجود امکان ایجاد تغییرات در زمان ساخت و در دوره بهره‌برداری
سختی و در بعضی موارد عدم وجود امکان دسترسی به تاسیسات مکانیکی و برقی در حالت اجرای توکار مدارها
عدم امکان تعمیر یا جایگزینی قطعات
لزوم در نظرگرفتن تمهیدات اضافی برای جواب‌گویی به انتظارات در زمینه صدابندی
لزوم در نظر گرفتن تمهیدات اضافی برای جوابگویی به انتظارات در زمینه صرفه‌جویی در مصرف انرژی
عدم وجود امکان حذف پل‌های حرارتی به دلیل عملی نبودن پیوستگی لایه عایق حرارتی
وجود خطر جذب آب و یخ‌بندان لایه بتنی خارجی (در مناطق سردسیر)
عملکرد ضعیف در محیط‌های مهاجم و خورنده
عملکرد ضعیف در مناطقی که تغییرات دمای روزانه و فصلی قابل ملاحظه است، به خصوص زمانی که ضخامت لایه بتنی خارجی اندک است
میزان بالای اتلاف و ضایعات بتن (خصوصاً در حالت پاشش تحت فشار با دستگاه در زیر سقف)

استاندارد ملي بلوك‌هاي سقفي پلي‌استايرن به شماره 11108 تصويب شد


همزمان با گسترش بکارگيري بلوک هاي سقفي پلي استايرن در ساخت وسازها و فقدان دستورالعمل استفاده از اين محصول ساختماني ، موسسه استاندارد با تاخيري دو ساله دستورالعمل ضوابط استاندارد ملي بلوک هاي ساختماني را به تدوين رساند. به گزارش خبرنگار ما چندي پيش کارشناسان و مسولان امر در مورد عواقب بکارگيري بلوک هاي سقفي پلي استايرن غير استاندارد هشدار داده بودند

پيش از اين ايرج رهبر -رييس انجمن انبوه‌سازان تهران -در گفت‌و‌گو با دنياي‌اقتصاد گفته بود: اساسا بلوك‌هاي سقفي پلي‌استايرن در صورتي كه تاييديه مركز تحقيقات ساختمان را داشته باشند خاصيت ضدحريق دارند و استفاده از آن‌ها مجاز است، اما در صورتي كه اين تاييديه را نداشته باشند اين خاصيت را نداشته و استفاده از آن‌ها مجاز نيست. وي خاطرنشان كرده بود: در همين حال در هنگام استفاده از بلوك‌هاي سقفي پلي‌استايرين از آنجا كه قدرت جذب ملات بر روي آن‌ها بسيار ضعيف است، استفاده از توري‌هاي فلزي روي آن‌ها ضروري است. اما در برخي ساختمان‌ها اين بلوك‌ها به تنهايي در طبقات كار گذاشته مي‌شود و همين امر باعث مي‌شود ساختمان زير پاي ساكنان در هنگام راه رفتن حالت لرزش پيدا كند.

رهبر تاکيد کرده بود: براي اينكه خا صيت ضدحريق بودن اين نوع تيرچه‌ها جنبه عملياتي پيدا كند ضروري است كه يك نوع عايق روي آن‌ها نصب شود تا در صورتي كه حريق اتفاق بيفتد آتش با تاخير به تيرچه بلوك برسد اما در حال حاضر استفاده از اين نوع عايق‌ها هم به ندرت است.
آزمايش فندك معيار نيستبودند.

به دنبال هشدار مکرر کارشناسان در اين زمينه که برپايي همايش ها و کنفرانسهاي متعدد خبري را به دنبال داشت استاندارد يونوليت ساختماني تصويب شد. بر اساس مصوبه موسسه استاندارد از بلوك سقفي پلي‌استايرن نبايد به عنوان ماده‌اي كه مقاومت ساختمان را برعهده دارد، استفاده شود. بلكه از بلوك سقفي بايد به عنوان قالب ماندگار كه پس از اجرا در سقف باقي مي‌ماند براي قالب‌بندي در جان انواع تيرهاي T شكل و همچنين قالب زيرين در بتن‌ريزي درجا استفاده ‌شود. مقاومت بلوك‌ها در محاسبات مقاومت سقف منظور نشده و تنها به عنوان قالب‌هاي ماندگار و مصالح پركننده محسوب مي‌شوند. با اين وجود بلوك‌ها بايد قادر به تحمل ضربه‌هاي ناشي از حمل‌و‌نقل متعارف و نيروهاي ناشي از عبور و مرور در زمان بتن‌ريزي باشند. اين بلوك‌ها به دو شكل، داراي شيار و بدون شيار در قسمت زيرين توليد مي‌شوند. موسسه استاندارد تاكيد كرده، فرآورده‌هاي پلي‌استايرن منبسط شده مورد استفاده در ساختمان بايد از نظر رفتار واكنش در برابر آتش، از نوع كندسوز شده (خود خاموش‌شو) باشد و چنانچه 15 ثانيه در معرض آتش قرار بگيرد، ميزان پيش‌روي شعله در مدت 20 ثانيه كمتر از 150 ميلي‌متر باشد. روي تمام صفحات و بلوك‌هاي توليدي بايد نام يا علامت تجاري توليدكننده، تاريخ توليد، نوع و ابعاد اسمي قيد شده باشد. در متن استاندارد ملي بلوك‌هاي سقفي پلي‌استايرن، موارد فني نحوه كار گذاشتن اين بلوك‌ها در سقف طبقات قيد شده است. از جمله اينكه براي حفاظت از بلوك‌ سقفي پلي استايرن و جلوگيري از برخورد مستقيم هرگونه حريق احتمالي با بلوك لازم است تا زيرسقف به وسيله پوشش مناسب محافظت شود. پوشش بايد به تيرها و تيرچه‌ها متصل و مهار شود. اتصال مستقيم به بلوك پلي‌استايرن (مانند گچ كاري مستقيم بر روي بلوك بدون استفاده از اتصالات مكانيكي) به تنهايي قابل قبول نيست.

همچنين اتصال مستقيم اندود به بلوك با هر شكل هندسي (اعم از معمولي يا داراي انواع شيار) به تنهايي و بدون استفاده از اتصالات مكانيكي به هيچ وجه مجاز نبوده و ضرورتا بايد از اتصالات مكانيكي مهار شده به تيرها و تيرچه‌ها (نظير سامانه راپيتس) استفاده شود، بنابراين توليدكنندگان موظف هستند از ارائه هر گونه اطلاعات شفاهي يا كتبي به مصرف‌كنندگان كه مغاير با اين موضوع باشد، خودداري كنند.

از آن جايي كه ديواره‌هاي بين واحدهاي مستقل (مانند ديوار بين آپارتمان‌هاي مسكوني يا واحدهاي تجاري، اداري مستقل و...) در هر ساختمان بايد داراي مقاومت در برابر آتش باشند. اين ديوارها بايد از لايه بلوك‌هاي پلي‌استايرن عبور كرده و تا سقف سازه‌اي (يعني زير تيرچه يا بتن) امتداد داشته باشند، يا به طور مناسب از مصالح حريق بند استفاده شود، به گونه‌اي كه بلوك‌هاي پلي‌استايرن در اين قسمت بين دو فضاي مجاور پيوستگي نداشته باشند و از گسترش هرگونه حريق احتمالي بين دو فضايي كه به وسيله ديوار مقاوم در برابر آتش از يكديگر جدا شده‌اند، جلوگيري شود.

براساس اين گزارش بلوك‌هاي پلي استايرن منبسط شده در محل كارگاه ساختماني بايد به دور از هرگونه مواد قابل اشتعال (نظير رنگ‌ها، حلال‌ها يا زباله‌هاي قابل اشتعال) نگهداري شوند. محل نگه‌داري بايد به گونه‌اي باشد كه از احتمال ريزش يا تماس براده‌هاي داغ يا جرقه‌هاي ناشي از جوشكاري يا هركاري يا هرگونه شي داغ ديگر با بلوك‌ها در كارگاه‌ ساختماني پيشگيري شود. محل انبار اصلي بلوك‌ها حتي الامكان بايد به دور از محل عمليات ساختماني باشد تا از سرايت هر گونه شعله يا حريق احتمالي به محل انبار اصلي جلوگيري شود.

توصيه مي‌شود كه از انبار كردن بلوك‌ها به حجم بيش از 60متر مكعب خودداري شود. در صورت نياز به انبار كردن مقادير بيش از60متر مكعب بلوك‌ها به قسمت‌هاي با حجم حداكثر 60 متر مكعب تقسيم شده و بين هر دو قسمت حداقل 20 متر فاصله وجود داشته باشد.

همچنين كليه كارگران و كاركنان بايد نسبت به عدم استفاده از هرگونه شعله و نيز عدم استعمال سيگار در مجاورت محل نگهداري بلوك‌ها توجيه شوند و استفاده از تابلوي استعمال دخانيات ممنوع در مجاورت محل نگهداري بلوك‌ها الزامي است، تعدادي كپسول آتش‌نشاني نيز در نزديكي محل نگهداري بلوك‌ها بايد پيش‌بيني شود.

طراحی منازل با استفاده از فریم های فولاد سردفولاد سرد چیست ؟
اجزای خانوادة فولاد سرداز ورق های فولادی سازه ای ساخته می شود که از طریق پرس ورقهای بریده شده ویا رول فرمینیگ فولاد توسط مجموعه ای از قالب ها شکل داده می شوند برای شکل دهی به این شیوه به عملیات حرارتی نیاز نمی باشد (برخلاف فولاد نورد گرم) وبنابراین آنها را با نام فولاد سرد می شناسند .
اعضای خانوادة فولاد سرد ودیگر محصولات آن نازک تر ، سبک تر ودارای تولید ساده تری بوده ونوعا" نسبت به همتاهای تولیدی به شیوة نورد گرم خود از هزینه های کمتری برخوردارند گستره ای از ضخامت های مختلف فولاد برای برآورده کردن نیازهای سازه ای وغیر سازه ای در دسترس می باشند .

چرا CFS راانتخاب می کنند ؟
فریم های فولاد سرد در طی سالیان اخیر بنابه دلایل متعددی مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته وتوانسته است که سهمی از بازار را به خود تخصیص دهد . در واقع بیش از 50% از سازه های خانه سازی در ها وایی CFS می باشند. دلایل متعددی برای جلب توجه به سمت فریم های فولاد سرد وجود دارد. فریم های CFS برای کف ودیوارهای داخل بسیار با محصولات چوبی مهندسی و cement board وسازگار می باشند .
مطالعات زمان سنجی متعدد نشان داده اند که مزایایی هزینه ای برای کاربران با تجربه CFS در حدود 2 تا 6درصد کل هزینه بنا می باشند که وابسته به نوع خانه است. همچنین CFS ازتلرانس های ابعادی دقیقی برخوردار است . وبرای مناطقی با مشکل حشرات وموریانه مواجه می باشند گزینه مناسبی است .هیچ دلیلی وجودندارد که منابع موجود برای کمک به طراحان از تسهیلات هزینه ای خاصی برخوردار باشند.
فریم های CFS آزادی در راهکارهای طراحی را ارایه می کنند که نسبت به استفاده از فریم سنتی با صرفه تر خواهند بود . (به عبارتی فضای باز بیشتر ،‌تیرهای بلند ترو سقف های بلند)

مزایای فریم های CFS
برخی از کیفیات منحصر به فرد فریم های فولادی عبارتنداز :
1- فراوانی : اعضای خانوادة فولادهای سرد به راحتی توسط توزیع کنندگان محلی تامین کنندگان ومصالح ساختمانی در دسترس می باشند .
2- ثبات قیمت: بهای فولاد در طی دو دهه اخیر تقریبا ثابت بوده است .
3-کیفیت یکپارچه : فولاد دارای گره ،پیچش ویامعایب موضعی نمی باشد . همواره ا زنظر ابعادی دقیق بوده وتحت تلرانس های تعیین شده ای تولید می گردد .
همخوانی با استانداردها، فریم های CFS تحت استاندارد های ICC,CABO, IBC ,IRC قرار دارند ، عدم اشتعال ومقاومت بالای آنها امکان استفاده آنها را در ساختمانهایی تا ارتفاع 6 طبقه فراهم می آور ند.
4-انعطاف در طراحی: اعضای خانواده CFS در اندازه های مختلف موجود می باشند وطراح را قادر به برآورده ساختن ملزومات مورد نیاز خود برای بارها ، تحت شرایط اقتصادی ودستیابی به طول تیرهای بلند می نماید.
5-وزن سبک:لیستوفر وزن فلز مصرفی در CFS تاحد 40% نسبت به وزن آهن آلات مرسوم در نورد گرم از مصرف کمتری برخوردارند که این امر وزن سازه را کاهش می دهد .
6-نصب آسان: سوراخهای موجود بر روی این سازه ها نصب خطوط الکتریکی، لوله کشی ومکانیکی را سهولت می بخشد
7-ارتجاع کمتر: فریم های CFS توسط پیچ بهم متصل می گردند واین امر مجازا پس زدگی میخ ها را در روش ساخت منازل چوبی حذف می کند.
8-ظاهر مشابه: پس از نصب سطوح نهایی نمای داخل و خارج، ساختمانهای CFS و فولادی از هم قابل تشخیص نخواهند بود.
9-عدم اشتعال : فولادقابل اشتعال نمی باشد . از انتشار آتش جلوگیری بعمل می آورد وبه راحتی با مقررات اشتعال پذیری تطابق می نمایند .
مشخصات :


When specifying CFS framing members, the universal designator system is typically used. The "STUF" designation identifies any common CFS member using:
• Web Depth (D), expressed in 1/100th inches,
• Flange width (B), expressed in 1/100th inches,
• Minimum Base Metal Thickness (t), expressed in mils (1/1000th inches), and the following designators:

Example: Designation for a 5-½"-16 gauge C-shape stud with 1-5/8" flanges: 550S162-54

CFS members are typically labeled with manufacturer's identification or logo, minimum uncoated steel thickness, minimum yield strength and coating designation (if other than minimum) at a minimum spacing of 48 inches along the length of the member. For users that are accustomed to the old "gage" system of steel thickness, the following conversions may be useful.

عضوهای CFS عمدتا توسط علامت شناسایی با لوگوی تولید کننده ، حداقل ضخامت فولاد بدون پوشش ، حداقل تنش شکست ومشخصات پوشش در حداقل فضای 46 اینچ در طول عضو برچسب زنی می شوند ، تبدیلهای زیر می توانند برای کاربرهای آشنا به سیستم ضخامت فولاد (gage)مفیدباشند .

ضخامت فولاد (mil) ضخامت فولاد gauge کد رنگ Ast/4-c955
18 25
27 22
33 20 سفید
43 18 زرد
54 16 سبز
68 14 نارنجی
97 12 قرمز

آیا خانه های فولادی در معرض خوردگی قرار دارند ؟
مالکین منازل انتظار دارند که خانه هایشان یک عمر یا بیشتر دوام داشته باشند بنابراین، وجود سیستم حفاظتی مناسب در مواد فریم ها برای تحقق این منظور لازم می باشد درمورد فولاد این کار توسط گالوانیزه سازی انجام می گیرد عضوهای فولادی واقع درداخل منازل همچون فریم کف یا دیوارها، سطح خوردگی بسیار کمتری دارند مطالعات نشان داده اند که فولاد با پوشش مرسوم روی G40 بایستی تحت این شرایط تا بیش از 100سال عمر کند . تمامی عضوهای سازه های دارای حداقل پوشش فلزی G60 (یا معادل آن) می باشند . عضوهای فریم غیر سازه ای نیز دارای حداقل پوشش فلزی G40(یا معادل) می باشند . عدم نصب تیرچه های CFS در تماس با مس ضروری است . مواد CFS با چوب خشک دیوارهای پیش ساخته، محصولات ایزولاسیون ویا گچ خشک وسیمان وارد واکنش نمی شوند .درآب وهواهای خاص ونامساعد همچون ساحلی بایستی از پوشش G70برای حفاظت سازه ها استفاده گردد . مانند هاوایی که درآن خوردگی ، موریانه ، زمین لرزه جزو ملاحظات خاص محسوب می گردند .

مواد مورد نیاز
سطح مقطع Cشکل ،گونه مرسوم درفریم های CFS محسوب می شود . یک عضو Cشکل متشکل از یک صفحه جان، یک بال ویک لبه سوراخدار و یا بدون سوراخ می باشد . نبشی، صفحات ، کانالهای زیر سازی وکلاهی نیز می توانند موجود باشند . ضخامت عضو برحسب mils (یک هزارم اینچ) بیان می شود البته سیستم gauge هنوز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد .(هر چه gauge بالاتر باشد ضخامت کمتر است) . فولاد دربین دیگر مصالح ساختمانی از بیشترین نسبت مقاومت به وزن برخوردار است .
عضوهای فریم CFS توسط عملیات سرد از ورقهای فولاد سازه ای وبرطبق یکی از استانداردهای زیر شکل دهی می شوند .
• ASTM A 653. Grades 33.37.40 &50(Class 1,3)
• ASTM A 722: Grades 33,37,40 & 50A
• ASTM A 875: Grades 33,37,40, & 50(Class 1,31)
فولادهای که برطبق استاندارد ASTM A653 ساخته می شوند بایستی در موارد ملزومات تنشی وارتجاعی با نسبت مقاومت تنشی به نقطه تسلیم حداقل 1.08 وازدیاد طول کل حداقل 10%برای طول 2"و%7 برای 8" همخوانی داشته باشند .

تهیه کردن و حمل و نقل
CFS را معمولاً می توان از پخش کننده های اسکلت فولادی ، تهیه کننده تیغه ها یا تولید کنندههای اسکلت های فولادی ، تهیه کرد.
اجزاء فولادی به صورت دسته یا پالت وجود دارند . با یک جرثقیل می توان تخلیه بار را به راحتی انجام داد . با طراحی برش های دقیق می توانید کار را ساده کنید . نرم افزار Steelxpert یک ابزار عالی برای طراحی این برش هاست . همچنین توصیه می شود که مواد درخواستی را 15% بیشتر سفارش دهید .
اتصال دهنده های اجزاء CFS
پیچ های خودکار دریل کننده (یا پیچ های نفوذ کننده ) شایع ترین اتصال دهنده ها هستند دیگر تکنولوژی های اتصال مثل اتصال دهنده های بادی ، پودری و چین دار( بدون اتصال دهنده ) نیز قابل استفاده می باشند .
• اتصالات فولاد به فولاد ، معمولاً از پیچ های سرعت شماره 2/1-8 اینچ برای اتصال تیرچه ها / پایه ها به ناودانی ها استفاده می شود .از پیچ های دریل کننده شماره 4/3-10 اینج برای فولادهای ضخیم تر استفاده می شود. از پیچ های دریل کننده با سطح مقطع کوچک برای مواد سخت استفاده می شود . پیچ ها باید با حداقل فاصله مرکزی 0.5 اینچ از یکدیگر نصب شوند.
• اتصالات چوب به فولاد : معمولاً از پیچ شماره 8 دریل کنند به همراه نقطه راهنما برای اتصال چوب به فولاد استفاده می شود . پیچ های خود دریل شونده با سر مخروطی نیز برای وارد شدن به چوب بدون ایجاد ترک در آن طراحی شده اند . پیچ هایی که سر آن آنها ویفر است برای اتصال مواد نرم به پایه های فولادی مورد استفاده قرار می گیرند . از پیچ های سرپخ نیز برای نفوذ در جسم بدون ایجاد خرابی یا ترک در سطح پرداخت استفاده می شود .
پیچ های پوشش ها باید قبل از اینکه سطح پوشش را به داخل فشار دهند ، آن را سوراخ کرده و از آن بگذرند.
• اتصالات صفحات گچی به فولاد . صفحات گچی با پیچ های سرتیز مخروطی شماره 6 اینچ (با نام پیچ تیغه ) ، متصل می شوند . از یک تعیین کننده عمق جهت جلوگیری از ایجاد خسارت به صفحه گچی استفاده کنید. برای فولادهایی با ضخامت بیشتر از 43mils از پیچ های مخروطی خود دریل شونده استفاده کنید .

منابع تولید کننده :
تولید کننده های ملی و ناحیه ای ، واحدهای نورد ، تامین کننده ها و توزیع کننده های فولاد سرد

تولید کننده ها می توانند اطلاعات جزئی تری شامل انواع گزینه ها ، ابعاد ، جداول طراحی و خصوصیات ارائه کنند .
انجمن تولید کننده های تیرچه های فولادی (SSMA) ، یک کاتالوگ جامع و یکپارچه شده از تولیدات مسکونی و تجاری سبک ارائه کرده است .
انتخاب یک تولید کننده یا یک واحد نورد که حمایت فنی و خصوصیات دلخواه را به همراه محصول به شما ارائه کند (مثل شکل خاص برای یک معماری تک ) یک مسئله مهم است . مواردی نیز درباره موثر بودن راهنمایی ها وجود دارند که باید بررسی شوند .
گو اینکه این مسائل معمولاً با تجربیات شخصی یا مشاوره با یک استاد آشنا با CFS حل می شوند .


منابع اطلاعات فنی
اطلاعات فنی درباره فولاد سرد را می توانید در وب سایت North American steel framing alliance به آدرس http://www.steelframingalliance.com بیابید . این وب سایت به سایت های دیگر از جمله light gauge steel Engineers Association با آدرس زیر /http:// www.igsea.com لینک دارد .
هر دو وب سایت دارای اطلاعات مفیدی برای طراحان ، سازندگان و افراد بررسی کننده رعایت شدن قوانین که به یادگیری علاقه مند هستند، می باشند .
فولاد سرد همچنین در قوانین بین المللی ساخت ساختمان ، منتشر شده د ر سال2000 ، توسط International code council. مورد توجه قرار گرفته است .سیستم ساختمانی D.C.G


همگان آگاهند که قرن 21 را سده بحران انرژی نیز نامیده اند. بی علت نیست اگر اخیراً در گوشه و کنار این کره خاکی شاهد بروز جنگ هایی بر سر تصاحب منابع انرژی هستیم. بدیهی است با توجه به روند افزایش جمعیت مخصوصاً در کشورهای در حال توسعه و محدود بودن منابع انرژی این کشمکش ها بیشتر و جهانی تر شوند. اما متخصصین و دانشمندان جهان در پی چاره اندیشی، امروزه به فکر کاهش اتلاف انرژی و صرفه جویی آن به روش های مختلف افتاده اند که یکی از مهمترین آنها استفاده از مصالح جدید و عایق در ساختمان سازی است. با این عمل مقادیر بسیار زیادی از انرژی ذخیره خواهد شد، از طرفی استفاده از مصالح یاد شده نباید بگونه ای باشد که سرعت احداث ساختمانها را کاهش دهد زیرا در اینصورت مقرون به صرفه نخواهند بود.

سیستم های نوین احداث بنا با در نظر گرفتن دو عامل مهم فوق الذکر و عوامل دیگری نظیر استحکام سازه ای، مقاومت در برابر حوادث طبیعی نظیر سیل، زلزله، آتش سوزی، و ... طراحی و اجرا می گردند که می توان کارآمدترین آنها را سیستم ساختمانی D.C.G نامید.

شرکت D.C.G با تکیه بر استفاده از تکنولوژی روز دنیا در امر ساختمان سازی و مزیت های بیشمار آن اقدام به ارائه این روش جدید و سریع و منحصر بفرد در صنعت ساختمان نموده است.

روش ساخت

ابتدا باید زیر تمامی دیوارها را یک فونداسیون نواری از بتن مسلح به عرض و ضخامت طراحی شده و ایجاد نمود. خاطر نشان می سازد که جهت اتصال مطمئن دیوارها به فونداسیون باید از میلگردهای فولادی به قطر و فاصله معین طبق نقشه سازه ای استفاده کرد پس از این مرحله و اتمام ساخت فونداسیون ها باید نسبت به نصب قطعات دیوار اقدام نمود. بدلیل یکپارچه بودن دیوارها لازم است عایقکاری رطوبتی در صورت نیاز بر روی فونداسیون ها انجام گیرد. پس از آغاز نصب قطعات دیوارها باید نسبت به قرار دادن میلگردهای افقی و قائم به مقدار لازم طبق نقشه های سازه ای اقدام نمود. پس از نصب قطعات دیوار به ارتفاع مناسب باید نسبت به بتن ریزی داخل جداره دیوارها مبادرت نمود. بتن باید با روانی مناسب و اندازه دانه ها تا حداکثر 16 میلی متر باشد. برای محل درها و پنجره ها باید از قطعات یک طرف بسته استفاده شود و برای بالای درب یا پنجره ها (نعل درگاه) باید از قطعه مخصوص آن استفاده نمود. پس از بتن ریزی کامل دیوارها و رسیدن به مرحله اجرای سقف اگر سقف پیش بینی شده شیب دار باشد باید از یک سازه چوبی برای زیر سازی قطعات استفاده نمود که این سازه چوبی به آماتورهای انتظار بیرون زده از دیوارها متصل و محکم می گردد.

اگر سقف پیش بینی شده بصورت افقی باشد از قطعات پیش ساخته شبیه بلوک های بتنی استفاده می شود.فقط کافیست تیرچه های فلزی در طول قرار گیرند و قطعات پیش ساخته مابین آنها جای داده شوند و سپس یک شبکه از میلگرد در بالای سقف تعبیه می شود و نهایتاً بوسیله بتن با روانی مناسب پوشش نهائی اجرا می گردد.

مزایای سیستم ساختمانی D.C.G

پیش ساخته بودن : قطعات اصلی این سیستم از جنس پلی استایرن انبساطی ( EPS ) و توسط قالب های مخصوص تولید می گردند. تولید قطعات می تواند هم در محل کارخانه و هم در محل کارگاه با استفاده از واحدهای تولیدی قابل حمل انجام شود.

مزیت های زیست محیطی : روش تولید قطعات و حمل و نگهداری آنها بگونه ای است که هیچ نوع آلودگی در این مسیر ایجاد نمی گردد و خط تولید عاری از هرگونه آلودگی زیست محیطی است که این ویژگی یکی از مزیتهای بزرگ استفاده از این روش است.

سهولت اجرا : نصب قطعات در طول احداث بنا بسیار ساده و راحت است و بدون نیاز به ماشین آلات سنگین انجام می شود و با توجه به وزن ناچیز آنها تعداد نیروی کار لازم نیز بطور چشمگیری کاهش خواهد یافت.

سیستم یکپارچه سازه ای : بدلیل پر شدن فضای داخلی تمام دیوارها از بتن مسلح ساختمان بصورت یک قاب یکپارچه بتنی و کاملاً مستحکم ساخته می شود.

مقاومت زیاد در مقابل زمین لرزه : بدلیل استفاده از بتن مسلح در تمامی دیوارها و سقف ها و یکپارچه بودن اتصالات، این نوع سازه در مقابل زمین لرزه مقاومت قابل توجهی از خود نشان می دهد ( 9 درجه در مقیاس ریشتر ) و مناسب برای مناطق زلزله خیز نظیر ایران است.

صرفه جویی در منابع مالی : بدلیل اینکه پس از پایان احداث ساختمان دو لایه عایق در هر طرف دیوارها وجود دارد این مسئله تبادل حرارتی از دیوارها و سقف را بطرز چشمگیری کاهش می دهد بطوریکه در این حالت 70% از انرژی هدر رفته در شرایط متفاوت، ذخیره می گردد و این مسئله در دراز مدت صرفه جویی در مصرف انرژی و در منابع مالی را بدنبال خواهد داشت و به همین ترتیب استفاده از دستگاههای خنک کننده در مناطق گرمسیری و سردسیر تقلیل خواهد یافت.

نیروی کار ارزان : روش نصب قطعات بسیار ساده و راحت است بطوریکه احتیاج به مهندسین و کارگران با تجربه و آموزش دیده ندارد و بااندک آموزش مختصری به کارگران غیر ماهر می توان کار را به انجام رساند. ضمناً بدلیل سبک بودن قطعات حوادث کارگاهی کاهش می یابند.

سهولت اجرای کارهای تأسیساتی : بدلیل سبک بودن و برش پذیر بودن قطعات D.C.G ساخته شده از پلی استایرن انبساطی عملیات بعدی ساختمانی از قبیل نصب درها و پنجره ها، سیم کشی و لوله کشی آب، گاز و برق براحتی انجام می گیرد.

نما سازی داخلی یا خارجی : بدلیل طرح انحصاری و منحصر بفرد قطعات پیش ساخته ( EPS ) انواع پلاسترهای مرسوم نما کاملاً به سطح قطعات می چسبد و یک نمای یکپارچه و زیبا را در نهایت بوجود می آورد.

سرعت نصب قطعات : طبق محاسبات و آمارگیری های بعمل آمده سرعت نصب و ساخت دیوارها در این حالت چهار برابر روش های موسوم ساخت دیوار است و با توجه به سرعت اجرای کار در صورت آماده بودن تمامی قطعات، زمان ساخت به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می یابد که در نتیجه باعث بازگشت سریعتر سرمایه و رونق اقتصادی می گردد.

شرکت DCG با آوردن جدیدترین و مؤثرترین تکنولوژی صنعت ساختمان سازی به ایران سعی در اعتلای این صنعت در کشور دارد.

امروزه با توجه به روند افزایش جمعیت و محدود بودن منابع انرژی در جهت کاهش اتلاف و صرفه جوئی آن به روشهای مختلف، لزوم استفاده از مصالح جدید و عایق سازی در مبحث ساختمان اجتناب ناپذیر بوده و متخصصین این صنعت را به چاره اندیشی واداشته است.

شرکت DCG با تکیه بر استفاده از تکنولوژی روز دنیا در امر ساختمان سازی موجب ایجاد مزایا و توانمندیهای ویژه ای به شرح ذیل می گردد:

۱- استفاده از دیوارهای باربر و حذف تیر و ستون در ساختمان قابلیت انعطاف پذیری جانمائی پلان معماری در بناها را ساده و راحت تر می نماید.

2- با توجه به برشی بودن کلیه دیوارهای سازه ای و نیز با در نظر گرفتن با کسی عمل نمودن کل سازه، قابلیت جذب انرژی ناشی از لرزش زمین در ساختمان بسیار بالا رفته که منجر به مقاومت زیاد در برابر نیروهای جانبی ناشی از زلزله می گردد.

3- استفاده از پنل های دیواری و سقفی پلی استایرن به طور همزمان در امر ساختمان سازی، وزن سازه و بالطبع اعمال نیروهای جانبی (ناشی از زمین لرزه) به ساختمان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

4- پوشش پنج سانتی متری پلی استایرن در طرفین دیوارهای بتن مسلح، عملکرد سه عایق مهم در امر ساختمان سازی (رطوبتی، حرارتی، صوتی) را تواماً داشته و ضمناً اجرای ساختمان در نواحی مختلف ایران را با هر گونه شرایط جوی پذیرا بوده و آسان می نماید.

5- استفاده از قالبهای دیواری پلی استایرن باعث افزایش در سرعت ساخت و 70% کاهش اتلاف انرژی می گردد.

6- قابلیت پذیرش اجرای هر نوع نازک کاری در دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان در این سیستم وجود دارد.
شناخت عملی ساختمان سازی: مزایای اسکلت فولادی سبک (LSF)


یکی از مزایای اسکلت فولادی در این است که در طراحی و اجرا نسبت به اسکلت بندی به سبک سنتی انعطاف پذیرتر است.
طول اجزا: تیرچه (Joists) های فولادی عملا به هر اندازه ای می تواند ساخته شود. بر این اساس پهنا و عرض ساختمانهای مسکونی متغییر است و نیاز به همپوشانی تیرچه های داخلی را از بین می برد. بنابراین سرعت در کار ساختمان سازی افزایش و ترک خوردگی یا ناهمواری در سقف کاهش می یابد. طول و اندازه اجزا فقط بوسیله محدودیتهای حمل و نقلی کاهش می یابد (محدود می شود)
مقاومت بالا به نسبت وزن: اجزا اسکلت فولادی سبک از اجزا اسکلت بندی سنتی سبک تر هستند. اسکلت فولادی سبک برای اسکلت سازان جهت بالا بردن در محل کار آسان تر است. این امر منجر به ساخت و ساز سریعتر با هزینه کمتر و مشکلات کمتر بالا بردن می شود.
ضخامت اجزا: استحکام ذاتی فولاد سرد تا شده میزان قابل توجهی از انعطاف پذیری را در آرایش اجزا اسکلت بندی فراهم می کند. بنابراین قانون وزن خالص، طول هر واحد و مقاومت فولاد، فواصل تیرچه ها نسبت به جزئیات اسکلت بندی سنتی با ارتفاع و عرض مشابه می تواند تغییر کند. با افزایش ضخامت پایه فولادی، استحکام و همچنین فواصل طراحی اجزای اسکلت بندی افزایش می یابد. در بعضی موارد این فواصل طولانی به طراح اجازه می دهد تا تیرهای عمودی داخلی سقف یا دیوار را حذف کند. این به معنای فواصل و فضاهای داخلی بدون مانع برای مصرف کننده نهایی و قیمتهای بالقوه سازه برای ساختمان ساز می باشد.
مشکلات رطوبتی مرتبط: فولاد آب را جذب نمی کند، پس مشکلات رطوبتی مرتبط شامل تاب برداشتن، انقباض و تابیدگی که در اسکلت بندی سنتی رایج هستند در LSF مشکلی را ایجاد نمی کند. استفاده از LSF میزان وقوع تاب برداشتن دیوارها، بیرون زدگی میخ ها و ترک خوردگی دیوارها که از مشکلات رطوبتی هستند را به طور چشمگیری کاهش می دهد. اصلاح این نقایض تعمیرات پر هزینه ای را در بر دارد که غیاب این مشکلات در سازه های LSF سبب صرفه جویی می شود.
مقاومت در برابر پوسیدگی و آفت زدگی: اسکلت فولادی در برابر حمله موریانه ها یا حشرات موذی ایمن است. همچنین، از آنجائیکه اسکلت فولادی رطوبت را جذب نمی کند، از رشد قارچها و پوسیدگی ها جلوگیری می کند.
تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی: معمولا اسکلت فولادی با سوراخهای گیره در جان تیرهای کف و استادهای دیوار ساخته می شود. به دلیل وجود این سوراخها نصب انشعابات لوله کشی و الکتریکی آسانتر و با سرعت بیشتری انجام می شود. طبق تائیدیه انجمن استانداردهای کانادا در ساختمانهای مسکونی واشرهای پلاستیکی درون این سوراخها بسته می شود و در مصارف تجاری یا صنعتی از واشرهایی با روکش فلزی استفاده می شود. واشرهای مشابه جهت عایق بندی کردن لوله کشی برای جلوگیری از هر گونه لرزش و یا فعالیتهای الکتریکی میان LSF و لوله ها به کار می روند.
شکم دادگی: اجزا فولادی مقاومتی دارند که آنها را بدون اینکه بر اثر سنگینی بار کف دچار شکم دادگی، خزش و یا وارفتگی شوند، سازگار می کند.
سازه های احتراق ناپذیر: فولاد احتراق ناپذیر است و بنابراین در آتش سوزی و احتراق بی تاثیر است. LSF به دلیل احتراق ناپذیری و طبیعت پایداری طی سالیان متمادی گزینه مناسبی برای کاربردهای تجاری بوده است.
کیفیت هوای داخل ساختمان: فولاد یکی از خنثی ترین مصالح ساختمانی است که هیچ گاز، بخاری را از خود ساطع نمی کند و به رشد قارچهای سمی نیز کمکی نمی کند.
آسیب زیست محیطی: فولاد جز تنها مصالح ساختمانی است که بدون تنزل در ویژگیهای عناصرش 100% قابل بازیافت است. مقدار فولاد بازیافت شده کمتر از 30% نیست و حتی می تواند 15% باشد.
کار با دیگر مشاغل
ساخت یک خانه جدید نیاز به مشارکت با مشاغل مختلف دارد. فصلهای بعدی این کتاب به طور تخصصی توضیح می دهد که چطور مشاغل دیگر ممکن است در ساخت یک خانه اسکلت فولادی موثر باشد. طبق یک قاعده کلی، با آغاز ساخت اسکلت فولادی، مشارکت حرفه ها و مشاغل دیگر را نیز لازم می نماید.
در طی مراحل طراحی، طراحی اجزایی را که در نظم و بهتر کار گذاشتن سیم کشی و عایق بندی سهیم هستند را فراموش نکنید.
کاربردهای رایج
روشهای اسکلت بندی ارائه شده در این کتاب نمونه ای از متدهایی هستند که لزوما بهترین و تنهاترین روشهای موجود نمی باشند، جزئیات و طرحهای مهندسی دیگری نیز موجود هستند که به همان اندازه مناسب هستند و ممکن است برای ساختمانهای هندسی شکل کارآمدتر باشند.
برای توضیحات بیشتر اسکلت بندی به Low Rise Residental Construction Detail مراجعه کنید.
قاب بندی
هنگامیکه دیوارهای اسکلت فولادی بر طبق این روش ساپورت می شوند کف سازه فولادی باید با قاب بندی تیرچه های کف که استادهای باربر در زیر آنها قرار گرفته شده اند ساخته شود.
معمولا، حداکثر فاصله میان مرکز خطوط تیرچه ها و استاد باید مانند نمودار 1-1 باشد.
در نمودار 101 (حدود اغماض در قاب بندی In-line) برای حصول قاب بندی مطلوب، تمامی تیرچه ها، اتصالات، اجزای خرپایی و همچنین استادها باید به صورت عمودی با مرزهای مشخص در نمودار بسته شوند. اغماض بسته شدن در حالتی که یک جز از سازه که بار گسترده مشخص و منطبق با موازین طراحی تعریف شده است نادیده گرفته می شود.


حوزه بحث و محدودیتهای این کتاب
این کتاب مربوط به ساخت کف و دیوارهای اسکلت فولادی سبک برای یک واحد ساختمانی و یا مجموعه ای از چند واحد مسکونی در 3 طبقه با ارتفاعی که مطابق با قسمت 9 آیین نامه ساختمان سازی ملی کانادا می باشد. برای کاربردهای خارج از این محدوده، یا برای پروژه های ساختمانی که تحت گواهی CCMC عمل نمی کنند، طراحی و اجرا باید مطابق با خواسته ها و شرایط بخش 4 آیین نامه ساختمان سازی ملی کانادا باشد. پیچیدگی یک نقشه تخصصی امری ضروری برای تمامی طراحیها و ساخت و سازهاست که تنها مختص به توضیحات این کتاب نمی باشد.
در این زمینه با مسئولان ساختمان سازی محلی تبادل نظر نمائید.
CSSBI هیچ تعهد و مسئولیت تخصصی را برای این مقررات بر عهده نمی گیرد.
اگر سوالی در زمینه چگونگی کاربرد درست و مناسب دارید باید در صدد مشاوره حرفه ای و تخصصی باشید.
روشهای مشخص شده در این کتاب از محدودیتهای کاربردی مشخص شده در نمودار 2-1 تبعیت می کنند. این کتاب شامل جداول گزینش اجزا است.استانداردهای صنعتی
اجزاء اسکلت فولادی سبک در کانادا برای نیازهای ASTMCG645 و ASTMC955 تولید می شوند این استانداردها کوچکترین اجزاء اسکلت بندی را مشخص می کنند و مصالح و ساختارهای مورد نیاز برای اجزاء باربر و غیر باربر را معین می کنند. برای تهیه یک محصول با کیفیت بالا، تولیدکنندگان CSSBI نیز از نشریات CSSBI برای ساخت اسکلت فولادی سبک پیروی می کنند.
طرح ونقشه اجزاء اسکلت فولادی سبک طی سالها از تحقیق و توسعه بهره برده و بخوبی اصلاح شده اند. طرح تمامی فرآورده های فولاد سرد تا شده در کانادا، شامل اجزاء اسکلت فولادی باربر شرح داده شده در این کتاب باید با استاندارد CSA ، به عنوان مرجعی برای NBCC منطبق باشد.
اجزاء اسکلت فولادی سبک باربر باید بر طبق یکی از شرایط زیر سرد شوند:
a) A653M/ASTMA653 ، مشخصه ورقه های فولاد، ورقه (گرد) روی (گالوانیزه) یا روی آهن (آهن گالوانیزه) طبق فرایند گرم کردن.
b) A792M/ ASTMA792 ، مشخصه ورقه های فولاد، آلیاژ آلمینیوم 55% طبق فرآیند گرم کردن حداقل بازدهی و استحکام تمامی اجزاء فولاد باربر و ضمائم مربوطه با ضخامت 146/1 میلیمتر یا کمتر باید Mpa230 ( Psi33.000 ) باشد.
برای ضخامتهای 438/1 میلیمتر و بیشتر، حداقل قدرت بار Mpa340 تعیین شده است. برای تهیه اجزاء اسکلت بندی به عنوان بخشی از پروژه تضمینی ساخت و ساز CCMC ، هر یک از اجزاء باربر اسکلت فولادی با توجه به اطلاعات زیر برچسب زده می شوند:
1. هویت و شناسایی سازندگان و تولیدکنندگان.
2. کد تضمینی CCMC
هر یک از اجزاء و ضمائم LSF باید حداقل یک پوشش فلزی همانند نمودار 3-1 داشته باشند. این لایه فلزی به منزله محافظی برای جلوگیری از زنگ زدگی می باشد.

همانند جزئیات اسکلت بندی سنتی، اجزاء LSF باید به گونه ای درون پوشش و لفافه قرار بگیرد که در تماس مستقیم با رطوبت زمین و یا محیط بیرون نباشد. (در برابر رطوبت محافظت شود.) لایه های مطرح شده در نمودار 3-1 عملا در شرایط و ساختارهای طبیعی در نظر گرفته شده اند. توصیه می شود که فولاد دارای پوشش روی – آلمینیوم در تماس با بتون خیس (تازه) قرار نگیرد.

آئین نامه و قوانین
تمامی سازه ها باید با مقتضیات و شرایط آئین نامه ساخت و ساز محلی و یا در صورت عدم دسترسی با شرایط آئین نامه ساخت و ساز ملی کانادا مطابق باشد و مورد تائید مقامات قضایی باشد.
اسکلت فولادی سبک غیر باربر در بخش 24-9 آئین نامه ساخت و ساز ملی کانادا گنجانده شده است.
همانطور که در این کتاب بحث کردیم، LSF باربر توسط مرکز سازه ها و عناصر کانادایی برای تطابق با شرایط بخش 9 آئین نامه ساختمان سازی ملی کانادا، همانطوریکه در بخش NBCC1995 (( Equivalents )) 2.5 ارزیابی شده اند.
طرح ظرفیت و گنجایش اجزاء سازه ها مطابق با بخش 4 NBCC می باشد.

اجزاء اسکلت بندی
همانطور که در شکل 4-1 نشان داده شده است، سازه های فولادی سبک صنعتی از نوعی فولاد سرد شده استفاده می کنند که در آن ورقه های فولاد به شکل(C) در می آیند. تولرانس برش طولی زیاد نوعی از فرآورده های صنعتی فولاد است. سازندگان سازه های فولادی در خصوص جزئیات می توانند مشاوره ای داشته باشند.

برشهای تیرچه ها و استاد دارای بالهای لبه داری هستند که سبب افزایش استحکام آنها می شود. Track section ها از بالهای غیر استواری که به صورت جزئی به سمت داخل زاویه دارند، ساخته شده اند که استادها را قبل از اینکه با گیره محکم شوند موقتا نگه می دارند و همچنین به استادها این اجازه را می دهند تا وزن وارده بر جان را تحمل کنند. شکل 5-1 برش عرضی انواع پیکربندی استاد و تراک را نشان می دهد که برای سرهم کردن (ساختن) سرتیرها، چهارچوبها و سر درها سوار شده اند.

این ترکیبات برای ساخت و سرهم کردن تیرها باید تحت نظارت مهندس باشد. این شکل چگونگی ترکیب اجزای مختلف را نشان می دهد.
سازه های باربر استاندارد
سازه های فولادی باربر استاندارد مسکونی مورد استفاده در کانادا در جدول 6-1 لیست شده اند. در ستونهای جدول زیر، فاصله 610 میلیمتر (24 اینچ) از مرکز، برای نوعی از وضعیت بارگذاری دیوار و کف استفاده می شوند. جداولی که اجزاء را از آن می توان انتخاب کرد و بروشورهای سازندگان LSF در دسترس هستند. مقاطع غیر استاندارد نیز موجود هستند اما اندازه های استاندارد به دلیل دسترسی به آنها پیشنهاد می شوند. فهرستی از سازندگان LSF از CSSBI موجود است.

سازه های غیر باربر استاندارد
اندازه های سازه های غیر باربر استاندارد که معمولا در کانادا مورد استفاده قرار می گیرند در جدول 7-1 لیست شده اند. هر استاد باربر ممکن است به عنوان استاد غیر باربر نیز مورد استعمال قرار گیرد. در حالیکه سازه های غیر باربر (استادها و تراک) هرگز به صورت باربر به کار گرفته نمی شوند.

Standard Track Section
Standard Track Section برای تمامی سایز های تیرچه ها و استادها موجود هستند. این نکته حائز اهمیت است که Track Section ها برای تحمل بار سازه بدون اینکه درون سازه های باربر بتن ریزی شوند، طراحی نشده اند. زمانیکه اسکلت بندی استفاده نمی شود طراحی مهندسی ضروری می نماید.
مقطع مرکب سازه
برشهای خطی( Track Section )ها برای تشکیل مقاطع مرکب می توانند با مقاطع C ترکیب می شوند. (شکل 5-1) تا به عنوان تیرها- سرتیرها، چهارچوب ها یا جک استادها استفاده شوند و در شرایط و موقعیتهای دیگر استحکام بیشتری را موجب می شوند. تمامی بخشهای سرهم شده (ترکیب شده) باید از اجزائی با ضخامت یکسان تشکیل شوند و در هر 610 میلیمتر یا 24 اینچ با یکدیگر متصل شوند. طول این اجزاء نیز باید یکسال باشد مگر اینکه هدفشان غیر سازه ای (غیر ساختمانی) باشد.
جداول موجود در این کتاب که ظرفیت انواع اجزاء ساختمانی را ارائه می دهند که اغلب د رسازه های فولادی استفاده می شوند. امکان پیکربندی های دیگر نیز وجود دارد اما ظرفیتهایشان باید با استاندارد CSA 136 مطابق باشد.

Accessories
سازندگان اسکلت فولادی سبک میزانی از Accessories مورد نیاز برای سازه های مسکونی شامل تسمه های پل سازی، تقویت کننده جان و اتصالات گیره (بستها) را نیز تولید می کنند.
بغلبندی دیوارهای افقی
بغلبندی و پل سازی تسمه های افقی برای گیرداری دورانی را برای استادهای باربر فراهم می کند و استادها را از دو سو بهم متصل می کند ( شکل 8-1). این پل سازی در نهایت با پهنای 38 میلیمتر و ضخامت 879% میلیمتر (346% x 2/1-1 اینچ) ورقه های فولادی انجام می شود. طراحی استاد حداکثر فاصله این بست ها را بر طبق جداول انتخابی (پیوست A ) یا کاتالوگ های سازندگان تعیین می کند، اگر تخته کوبی سازه بیرونی استفاده می شود، نیازی به بغلبندی در آن قسمت نمی باشد، اگر چه در بال استاد داخلی باید نصب شود.

سخت کننده جان
همانطور که در شکل 9-1 نشان داده شده است، در تمامی قسمتهایی که بار متمرکز روی تیرچه کف یا مقطع خطی متحمل می شود از سخت کننده جان استفاده می شود. سخت کننده جان قطعه کوچکی از استاد باربر با ضخامت حداکثر 879% میلیمتر (346% اینچ) می باشد. سخت کننده بالی با پهنای 38 میلیمتر (2/1-1 اینچ) دارد که به آن اجازه می دهد تا درون بالهای 41 میلیمتری تیرچه جا شود. سخت کنندگان می توانند بر روی یکی از زوایای جان تیرچه نصب شوند، و نهایتا با 8-3 پیچ به تیرچه بسته شوند. سازندگان LSF معمولا این سخت کنندگان را به عنوان بخشی از بسته بندی تیرچه کف در نظر می گیرند.

نبشی بست ها
نبشی بست ها برای اتصال تیرچه های کف به سر تیرها، تیر سردرها به استاد اصلی (میانی) یا سرتیرها به تیرهای لب بند مورد استفاده قرار می گیرند. ضخامت نبشی بست ها نهایتا 438/1 میلیمتر (566% اینچ) می باشد و طول آنها کمتر از عمق 25 میلیمتری تیرچه ها نیست. تعداد پیچهایی که برای اتصال نبشی بستها به کار می رود بستگی به اندازه اجزاء متصل شونده دارد.


اتصال دهنده ها
معمولا فقط پیچها در اسکلت بندی فولادی سبک استفاده می شوند. یک مته فلزی می تواند سوراخی را ایجاد کند و اجزا را با اطمینان با یکدیگر متصل کند. این پیچها اندازه های مختلف و با توجه به نیاز ها ساخته می شوند. در شرایط خاص و یا برای تجهیزات تکراری ابزارهای خاص و اشکال مختلفی از اتصال دهنده های مکانیکی همچون میله های پنوماتیکی (بادی) یا جوشکاری اقتصادی تر است. سازنده LSF، تولیدکنندگان اتصال دهندگان و ابزارها می توانند در صدد به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه باشند. در این کتاب اتصال دهنده ها فقط محدود به پیچ است.
به خاطر داشته باشید که تعداد 8 پیچ که اغلب در این کتاب تعیین و مشخص شده اند حداقل تعداد می باشد و برای اجزاء ضخیم تر پیچ های بیشتری مورد نیاز می باشند.
انواع کلاهک پیچ
شکل کلاهک Self-drilling screw ها بسته به کاربردهای خاصی که دارند متنوع است. شماره 2 Philips و Robertson رایج ترین شیارها برای کلاهک پیچ می باشند. شکل زیر انواع مختلفی از کلاهک های پیچ که در بازار موجود می باشند را نشان می دهد.(شکل 11-1)

کلاهک سر پهن (Pan Head): که معمولا استادها را به تراک می بندد، پل های فولادی را بهم مرتبط می کند، تسمه ها یا کانالها ی زیر ساختی را به استادها یا تیرچه ها و چهارچوب های فولادی در را به استادها متصل می کند.
کلاهک واشری 6 گوش (Hem Washer Head): که معمولا برای بستن اجزاء ضخیم تر اسکلت بندی، اتصالات خارجی و اتصالاتی که با سطح تماس پیدا نمی کنند، به کار می رود و سایز 8 میلیمتر (16/5 اینچ) معمولا رایج است.
کلاهک پنکیک مانند (Pancake Head): که معمولا برای اتصال شبکه های زیر ساختی به اسکلت فولادی یا در مناطقی که مصالح ساختمانی سخت در روی پیچ ها قرار داده می شوند به کار می روند. این نوع بعضی وقتها به عنوان Wafer Head Screws خوانده می شوند.
کلاهک شیپوری (Bugle Head): که معمولا برای سوراخ کردن روکش گچی، تخته چند لایه یا پرداخت مصالح ساختمانی بدون خرد کردن مصالح ساختمانی یا شکنندگی در سطح به کار می رود و یک سطح صاف و هموار برای سهولت در پرداخت به وجود می آورد.
Wafer Head: که از کلاهک تخت یا شیپوری بزرگ تر است و برای اتصال مصالح ساختمانی نرم و انعطاف پذیر به استادهای فولادی استفاده می شود و یک سطح همترازی را برای نائل شدن به یک ظاهر تمیز و پرداخت شده فراهم می کند.
Low-Profile Head: معمولا برای اتصال اجزلء LSF در مواقعی که مصالح ساختمانی سخت به کار می روند مفید فایده است.
Trim Head: که معمولا برای بستن و متصل کردن زوارهای چوبی یا مصالح ساختمانی متراکم و خیلی ضخیم به استادهای فولادی به کار می رود. کلاهک کوچک درون زوار فرو می رود و اجازه می دهد که پرداخت با اندکی دست خوردگی (ناهمواری) سطح مصالح ساختمانی آسانتر صورت گیرد.
کلاهک بیضوی (Oval Head): در مواقعی استفاده می شود که سوراخهای یکی از ابزاری که باید به اسکلت متصل شود بزرگتر از حد کعمول است (مثلا جعبه الکتریکی) و همچنین برای اتصال قفسه ها و دستکها به اسکلت به کار می رود.
انواع نوک پیچ و شکل دنده ها
در اسکلت فولادی ساختمانهای مسکونی 2 نوع رایج نوک پیچ وجود دارد: نوک تیز و نوک مته ای شکل. (به تصویر 12-1 نگاه کنید). پیچ های نوک تیز برای فولادهایی با ضخامت 879% میلیمتر (346% اینچ) به بالا به کار می رود و ممکن است یک شمعک تیز یا نوک های تیز مشابه با آنهایی که در حال حاضر در سیستم HVAC برای فولاد مورد استفاده قرار می گیرد، داشته باشد. نوک های قله ای شکل برای ورقه های جداگانه با ضخامت 7/12 میلیمتر (5/0 اینچ) به بالا طراحی شده اند و در سوراخ کردن نقش دارد.

بسته به ضخامت مصالح ساختمانی که باید متصل شوند، دنده های سرتاسر پیچ با جلوگیری از گیر کردن دنده ها درون واحدهای فولادی فرآیند سوراخ کردن را انجام می دهند. به این صورت که اولین لایه را سوراخ می کنند و سپس رسوخ می کنند و در انتهای دیگر پیچ، دنده ها تا کلاهک ادامه نمی یابند. زمانی که چوب یا دیگر مصالح ساختمانی سخت به فولاد متصل می شوند لایه ها به یکدیگر متصل می شوند.
حداقل سایز پیچ
اغلب اتصالات در اسکلت فولادی ساختمانهای مسکونی مستلزم تحمل وزن بار بوسیله طراحی سازه می باشد. جدول 13-1 حداقل سایز پیچ را بسته به ضخامت ورقه های متصل شونده تعیین می کند. اتصالات اجزاء غیر سازه ای همچون خشکه چینی، ورقه های عایق بندی با هر نوع و اندازه ایمی تواند استفاده شوند.
شکل 13-1: اندازه های پیچ برای اتصال فولاد به فولاد

ابزار
بسیاری از مراحل و ابزاری که در LSF به کار برده می شوند با مراحل و ابزار اسکلت بندی چوبی مشابه است. در LSF علاوه بر ابزار مورد استفاده در اسکلت چوبی ابزار زیر نیز مورد نیاز است:
• چکش فلزی با دو سوی اره ای
• هیلتی چند زمانه و رفت و برگشتی (ماکسیمم 2500 دور در دقیقه)
• پیچ گشتی 8 میلیمتری
• پیچ های شماره 2 Philips و شماره 2 Robertson
• انبردست IIR و 6R
• قیچی فلزبری
• سطح مغناطیسی تا 6 فوت
و همچنین ابزار اختیاری:
• علامت گذار
• سوراخ
ابزاری که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند شامل قیچی فلز بر، اره گرد یا قلمی می باشد.

رده بندی مصالح ساختمانی و محل انبار کردن
نقشه ساختمانهای اسکلت چوبی برای تبدیل شدن به اسکلت فولادی باید از جداول اجزاء انتخابی استفاده کنند. (پیوست A). همچنین سازندگان LSF ممکن است بتوانند راهنمایی را برای تبدیل طرح یک اسکلت چوبی به اسکلت فولادی تهیه کنن. خدمات مهندسی برای خراب کردن ساختمان کارآمد هستند که خارج حوزه بحث ما در این کتاب است.
نمایندگیهای سازنده LSF یا فروشندگان مصالح ساختمانی می توانند اطلاعاتی را راجع به قیمت و کاربردهای محلی و روزمره ارائه دهند. همچنین، بعضی سازندگان ممکن است راهنمایی هایی را در مورد طراحی، محل کار و انتخاب و کاربرد مناسب ابزار ارائه دهند.

تفاوت در رنگها
سازندگان کانادایی اسکلت فولادی ساختمانهای مسکونی، انتهای سکشنهای باربر (Load Bearing Section) (جویست ها و استادها) را با رنگهای متفاوتی رنگ آمیزی می کنند تا ضخامت فولاد در آن محدود به آسانی قابل تشخیص باشد. استانداردهای مربوط به ضخامت فولاد و رنگهای رایج و متداول هستند اما رنگهای دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرند. برای جلوگیری از سردرگمی و اشتباه این دسته بندی به ترتیب ضخامت می باشد.

Cut List
برش یا تکه های اولیه اجزاء اسکلت فولادی ارائه شده از سازندگان LSF از اسکلت چوبی بسیار متفاوت است.نقشه اولیه و سوار کردن مناسب و درست اجزاء بسیار مهم است. نقشه و طرح اولیه ضخامت و طول اجزاء اسکلت بندی را مشخص می کند که همان Cut list است که توسط سازندگان LSF استفاده می شود. سازندگان LSF معمولا برش طولی استادها، Joist ها و متعلقات آنها را ارائه می دهند. اجزا یا اندازه های متفاوت مطابق با نقشه نصب می شوند.
با یک سازنده LSF برای جدول زمانی دقیق مشورت کنید. بعضی از اندازه و طولهای استاندارد ممکن است توسط سازنده LSF تهیه شوند. معمولا طول زیر 2/1 متر (48 اینچ) در محل کار برش داده می شوند. عملیات برش را با سازندگان LSF چک کنید. سازندگان ممکن است قطعات را در ابتدا برای Web Stiffener، پل بندی، سر تیرها و استادها که برای پنجره ها و درها استفاده می شوند، برش بزنید. ترکها معمولا در اندازه های استاندارد فروخته می شوند و می توانند در اندازه های مخصوص برای کاربردهای خاص مرتب شوند. اندازه استاندارد Track که در ساختمانهای مسکونی استفاده می شوند معمولا با اندازه های رایج در سازه های تجاری متفاوت است.استادهای غیر باربر فولادی را می توان به آسانی توسط قیچی آهن بر، برش داد. برای برش Joistها یا استادهای باربر ضخیم تر می توان از قیچی های برقی استفاده کرد. هنگامیکه تعداد برشها زیاد می باشند یک Chop saw با یک تیغه ساینده به کار سرعت عمل می دهد.

نگاهی کلی به اسکلت بندی
سه روش عمده برای اسکلت یک ساختمان وجود دارد: ساختمان چوب بستی یا اسکلت چوبی، ساختمان پانلی، ساختمان مدولی. امروزه هر یک از این روش ها برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند اما Stick-built construction رایج تر است. برای پروژه های چند واحدی یا پروژه هایی که از یک طرح تکراری استفاده می کنند، روش Panelization مقرون به صرفه تر است. پانلهای پیش ساخته دیوار، کف و سقف می توانند مستقیما به محل کار حمل و سریعتر نصب شوند. ساختمان سازی با قطعه های پیش ساخته مزایای زیادی دارد مخصوصا در مکانهایی که صنایع ساختمان سازی به خوبی سرویس دهی نمی دهند. (مثلا مکانهای دور و توسعه نیافته)
قاب بندی (In-line Framing)
هنگامیکه دیوارها با قابهای فولادی ساپورت می شوند، قاب فولادی کف باید با تیرچه (Joist) هایی که در زیر آنها استادهای باربر قرار دارند، ساخته شوند. (نمودار 1-1)
پیچ های اتصال دهنده
حداقل سایز پیچها برای اتصال فولاد به فولاد باید بر طبق نمودار 13-1 باشد Self-drilling sheet metal screw در مواقعی به کار می روند که ضخامت فولاد بیش از 879/0 میلیمتر (0346/0 اینچ) باشد. پیچهای نوک تیز برای فولادهایی با ضخامت 879/0 میلیمتر (0346/0 اینچ) یا کمتر به کار می روند. حفاظت از خوردگی پیچها باید حداقل 08/0 میلیمتر (0003/0 اینچ) باشد.انواع دیگری از اتصالات در LSF همچون پیچ، پرچ و یا جوش مورد استفاده قرار می گیرند. در شرایط خاص و برای جایگزینی این اتصالات با یک طراح حرفه ای مشورت کنید.
شرایط پیچ های اتصال دهنده
اندازه و تعداد پیچهای مورد نیاز در بخشهای مرتبط در این کتاب مشخص شده است.
شرایط زیر را نیز در نظر بگیرید:
• نوع Head (کلاهک)، دنده ها و انواع نوک: موقعیتهای کاربرد و پیشنهادات سازندگان باید نوع کلاهک، دنده ها و نوع نوک پیچی را که مورد استفاده قرار می گیرد را مشخص کند. این ویژگیها خصوصیات ساختاری پیچ نمی باشد.
• سایز پیچ: نمودار 13-1 سایز پیچ مورد استفاده را مشخص می کند.
• درجه و میزان فرورفتگی (نفوذ): همه پیچها باید حداقل تا سومین دنده (Threads) درون فولاد فرو روند.
• فاصله از لبه: حداقل فاصله از یک پیچ به لبه آزاد اجزاء فولادی باید 5/1 برابر قطر پیچ باشد.
• فواصل: حداقل فاصله از مرکز یک پیچ به مرکز پیچ دیگر باید 5/2 برابر قطر پیچ باشد.
• مقاومت خوردگی: همه پیچها باید با 008/0 میلیمتر یا (0003/0 اینچ) با گرد روی یا پوششهای مناسب دیگر که غیار حفاظتی بالایی دارند پوشش داده شوند (عایق بندی شوند).
مراحل اتصال پیچ
پیچ گوشتی برقی با سرعت متغیر (2500-0 دور در دقیقه) با موتور برقی حداقل 5/4 آمپر برای فرو رفتن پیچها درون اسکلت فولادی باید استفاده شود. این پیچ گوشتی برقی باید در ابتدا سرعتش کم باشد و سپس تندتر شود. به محض اینکه پیچ درون ورقه های فولادی فرو رفت، پیچ گوشتی باید آزاد شودتا پیچ هرز نشود یا نشکند. اگر پیچ هرز شد یک پیچ دیگر باید استفاده شود. گیره دستی با قفل کردن گیره دستی (c-clamps) از جدا سازی اجزاء اسکلت جلوگیری می کند. برای اینکه کار با نتیجه بهتری انجام شود، آچار پیچ گوشتی برقی مطابق با نیاز باید استفاده شود.
چوب در اتصالات فولادی
زمانی که در زیر کف سازی، چوب به تیرچه های (Joists) فولادی متصل می شود، اتصال دهنده Low ofer head پیشنهاد می شود. اگرچه پیچهای نوع bugle head 8 نیز استفاده می شود. فاصله پیچها در سر تا سر لبه ورقه ها 152 میلیمتر (6 اینچ) و در مرکز 300 میلیمتر (12 اینچ) می باشد. حداقل فاصله از لبه در انتهای ورقه ها باید 10 میلیمتر (8/3 اینچ) باشد. موقعی که اجزاء چوبی ضخیم تر به یکدیگر متصل می شوند برای بست دهنده های مناسب به سازندگان گیره ها و بست ها رجوع کنید. از سازگاری متصل شونده ها با اجزاء اطمینان حاصل کنید. برای جزئیات بیشتر یا سازندگان پیچ و بست مشورت کنید.
علاوه بر پیچها از چسبهای مخصوص نیز برای اتصال زیر سازیهای کف (Sub floor) به تیرچه ها (Joists) استفاده می شود. استفاده از چسبها برای محکم و سفت کردن سیستم سازه ای و جلوگیری از جا بجایی و حرکت های مختلف میان تیرچه های کف (Joists) و زیر سازی (Sub floor) که بعدا باعث ایجاد صدای جیر جیر می شود کار آمد است.
فولاد در اتصالات چوبی
موقعی که قطعه های چوبی متصل می شوند wood screws 10 به کار می رود.
دنده های پیچ (Screw threads) برای گیرش کافی باید حداقل 25 میلیمتر (1 اینچ) داخل چوب نفوذ کند. از آنجائیکه پیچهای چوبی نوکی که برای سوراخ کردن ندارند، بهتر است برای ایجاد سوراخهای درست از قبل سوراخها را ایجاد کنیم.
پیچ کردن اسکلت غیر باربر
بست مناسب و استاندارد برای اسکلت غیر باربر داخل پیچ های نوک تیز Pan head 11x 6 میلیمتر (16/7 اینچ) می باشد. این پیچها به آسانی درون ترک (Track) ها و فلنگها (Flanges) استادهای فولادی غیر باربر با پیچ گوشتی می روند. پیچ های نوع Pan head
برای پرداخت لایه های خشکه چینی مناسب هستند. پرچ کردن برای این نوع از اسکلت بندی استفاده می شود.
پیچ کردن دارای وال (Screwing Drywall)
(تیغه سبک دو جداره) برای فولادهایی تا ضخامت 879/0 میلیمتر (0346/0 اینچ) به تیغه سبک دو جداره (Dry wall) پیچهای با نوک تیز 31 x 6 میلیمتر (4/1- 1 اینچ) به کار می رود. برای فولادهای ضخیم و سنگینتر، پیچهای نوک مته ای موجود هستند.
پرداخت
یک نوار میخ کوبی (Air nailed) معمولا برای اتصال و بستن قرنیزها (Base board) قالب ها و دیگر لوازمات پرداخت با اسکلت فولادی به کار می رود.پیچ های پرداخت کاری نیز موجود هستند.


ایمنی
کارهای ایمنی ساده می تواند اغلب خسارات را از بین ببرد و یکی از جنبه های مهم کار روزمره در محل کار است. هر ایالت قانون سلامتی و ایمنی مخصوصی دارد و از این قوانین باید همیشه پیروی شود. کار با فولاد مخاطرات ایمنی و سلامتی خاصی را در بردارد که باید از آنها آگاه شوید بعضی از آنها به شرح زیر می باشند:
• زمانی که فولاد خیس یا یخ زده است، بسیار لغزنده است.
• دمای فولادی که در معرض گرما یا سرما قرار گیرد ممکن است هنگام لمس کردن خیلی داغ یا سرد باشد.
• باید به یاد داشته باشیم که برخلاف چوب، فولاد رسانای الکتریسیته است. برای جلوگیری از برق گرفتگی همیشه دقت کنید که اجسام فولادی در معرض منابع برقی نباشند.
• تیرچه ها پایدار نیستند مگر اینکه توسط زیر ساختها بهطرز مناسبی نگه داشته شوند. به همین منظور، کارگران نباید در بالای ترک های دیوار فولادی باسیتند. Steel Track ممکن است بر اثر وزن شخص کج شوند.

نقشه، طراحی، پروانه (مجوز) و Cut lists
جزئیاتی وجود دارند که توسط طراح حرفه ای باید طراحی شوند و باید در مجوز ساختمان سازی به کار گرفته شوند.
وقتی که طرحها و نقشه های معماری آماده شدند باید برای یک طراح حرفه ای فرستاده شوند.
نقشه سقف و خرپا باید جزئی از مجوز ساختمان سازی باشند.
سازنده باید یک Cut list را از نقشه ها که اجزاء مورد نیاز برای ساختمان سازی را فهرست می کنند تهیه کند. با این کار سازنده به شما کمک می کند.
سیدفرشیدغزنینی هاشمی


سوپرپانل

1- در اين سيستم مي توان طبقات مختلف و پلان هاي معماري متنوع داشت؟

" اين سيستم کارايي خيلي زيادي در پلان هاي مختلف دارد و مي­توان آن را به صورت تلفيقي با ساير سيستم­هاي سازه­اي استفاده کرد. بهترين طرح براي سيستم سوپر پانل، اين است که در طبقات تکرار طراحي داشته باشيم."

2- ضريب رفتار در اين سيستم به چه صورت است؟

" در مورد ضريب رفتار چيزي که در اين سيستم به آن رجوع مي کنيم آيين نامه 2800 ، بند اول، سيستم هاي ديوار بتن آرمه است. در استفاده از اين سيستم در سازه باربر به صورت ديوار برشي و المان باربر قائم طبق آيين نامه تا 50 متر و 15 طبقه محدود هستيم. در مورد سقف هم در رده بندي ديگري از اين آيين نامه مراجعه مي کنيم. در 15 طبقه سيستم شامل ضرايب سختي 6و7و8 مي شود."

3- آيا سيستم از نظر نظام مهندسي و شهرداري داراي مجوز است؟

" در حال حاضر اين سيستم براي صدور تأييديه توسط سازمان تحقيقات و مسکن در حال بررسي است. مجوزهاي کنوني مجوزهاي موردي است مثلاً مجوزي که قرار است سازمان ملي زمين و مسکن براي يک مجموعه بلوک از زمين هاي واگذاري طرح استيجاري دولت صادر کند. "

4- هزينه هر مترمربع ساخت چه مقدار است؟

" هزينه هر مترمربع بستگي به نحوه طراحي دارد. در صورتي که طراحي مطابق با فرم سازه­اي ساختمان باشد، هزينه سفت کاري در حد ساختمان هاي سنتي در مي آيد. در نازک کاري با توجه به ويژگي هاي خاص اين سيستم هزينه هاي عمومي کاهش مي يابد. (عدم وجود پرت مصالح ساختماني و عايق بودن از نظر حرارتي) هزينه کار تمام شده چيزي حدود 300 تا 350 هزار تومان در مترمربع است که

بستگي به طرح معماري دارد. "

5- اجرا را خود سوپر پانل انجام مي دهد يا خريدار؟

" هر قالب بندي با يک بار مشاهده سيستم مي تواند آن را اجرا کند يا آموزش دو سه ساعته ببيند و براي او گواهينامه صادر گردد. خود سوپر پانل هم با توجه به سابقه ساختمان سازي حاضر است يا به صورت نمونه و يا کل پروژه در صورت امکان اين کار را انجام دهد. "

6- نمونه اجرا شده در تهران وجود دارد يا خير؟

ساختمان هايي در قزوين و قشم و گنبد در حال اجرا است که با توجه به جديد بودن سيستم، بيشتر جنبه آزمايشي و نمايشي دارد.

7- حداکثر طول قطعات سقف بدون ستون در چه اندازه اي قابل اجرا است؟

طول قطعات سقف معادل طول قطعات بتني متعارف بتني است. با توجه به کم بودن بار ساختمان به خاطر پارتيشن ها و مصالح سبک و قابل تنظيم بودن ارتفاع تيرچه ها دهانه ها خيلي محدوديت ندارند و 7،8،9 متر قابل اجرا هستند.

8- حفظ ارزش هاي پايدار معماري يا به عبارتي توجيه معماري سيستم به چه صورت است؟

از نظر طراحي اين سيستم داراي هيچ محدوديتي نيست. در ضمن همه چيز قابل اتصال به اين سيستم از داخل يا خارج بنا هست. بهتر است دانشجويان و اساتيد محترم با اين سيستم آشنايي پيدا بکنند و رسانه­ها هم مي­توانند در جهت آشنايي بيشتر مردم با اين سيستم کمک کنند. اين سيتم هيچ محدوديتي به صورت سنتي يا صنعتي ندارد و اين بستگي به قدرت طراح دارد.

9- دماي بتن ريزي و تعداد طبقات در اين سيستم به چه صورت است؟

حداقل گرماي مخلوط بتن بالاي 4-5 درجه است. در صورتي که در دماي زير صفر بتن ريزي انجام شود، عمليات سخت شدن بتن با همان حرارت ناشي از گيرش اوليه ادامه مي يابد. در مورد بتن ريزي در هواي گرم، قالب پلي استايرن اجازه خروج آب بتن را به صورت تبخير از مخلوط بتن نمي دهد و اين رطوبت تا سخت شدن کامل بتن باقي مي ماند.

10- در مورد چرخه سبز و قابليت بازيافت سيستم به چه صورت عمل مي کند؟

سازه اصلي سيستم جداي از يک سيستم بتن آرمه نيست، تمام ملاحظاتي که بايد در سيستم بتن آرمه رعايت شود در اين جا نيز وجود دارد. مصالحي که به عنوان قالب استفاده مي شوند کاملاً قابليت بازيافت دارند. از جمله پلي استايرن و مصرف مجدد آن و ورق هاي گالوانيزه که به عنوان ضايعات آهن امکان استفاده مجدد دارد.

11- در مورد نصب وسايل خانه مانند تابلو چه کار بايد کرد؟

چيز هاي سبک مانند تابلو روي همان رويه 5/1 سانتيمتري ( گچ برگ يا ملات) نصب مي شوند و مشکلي ندارد. عناصر سنگين تر مانند کابينت آشپزخانه در سيستم پارتيشن چون در هر 30 سانتيمتر يک استاد داريم، مي توان محل پيچ کردن را روي استادها انجام داد.

12- ظرفيت توليد سيستم در طول يک سال چه مقدار است؟

کارخانه يک ميليون متر مربع سطح در سال توليد مي کند. و طبق الگوي مصرف حدود 4000 تا 4500 واحد مسکوني مي شود.

13-آيا فوم قالب گيري بعد از عمليات خواهد ماند؟

اين فوم ها بعد از بتن ريزي باقي مي مانند. فوم ها هنگام بتن ريزي کار قالب را انجام مي دهند و بعد از آن کار عايق را مي کنند.

14- عکس العمل سيستم در برابر آتش به چه صورت است؟

چيزي که در اين محصولات رعايت مي شود اين است که در اثر رسيدن شعله به هر نقطه از جسم عمل انتشار شعله از طريق سوختن خود جسم ادامه پيدا نمي کند. اگر ما شعله اي را به اين قطعات نزديک کنيم در همان نقطه مشتعل مي شود، ذوب مي شود و اگر شعله را عقب ببريم تمام مي شود و بقيه پلي استايرن دچار حريق نمي شود و شعله ادامه پيدا نمي کند. طبق آيين نامه بايد حداقل يک پوشش محافظ روي اينها باشد تا زماني که ساکنين در صورت خاموش نشدن آتش فرصت کافي براي تخليه ساختمان را داشته باشند. در استانداردهاي آتش نشاني اين ها به صورت يک عدد f و يک عددي که بعد از آن به صورت دقيقه بيانگر زمان آن است مطرح مي شوند. 60f، 90f، 120f که به تعداد طبقات ساختمان، اهميت بنا و زمان تخليه بر مي گردد. در اين سيستم ها حدود 5/1 سانتيمتر پوشش هاي معدني وجود دارد و براي آن مقاومت 120f را حاصل مي کند.

گازي که بر اثر سوختن متصاعد مي شود، گاز کشنده به مفهوم سيانور نيست. گاز2co و هايت گازco . ولي چون از نظر جرم، جرم يک متر مکعب قالب سازه 20-25 کيلو گرم است مقدار گاز هم آنچنان زياد نيست که فرد را در ساختمان محبوس کند و يا آن را وادار به فرار کند.

15- آيا اين سيستم قابليت استفاده در ساختمان هاي اسکلت فلزي را دارد؟

مي توان آن را به صورت ديوار برشي در بين ستون ها و يا المان هاي سقفي و براي پوشش کف ها استفاده کرد. پارتيشن ها را مي توان با تمهيداتي در روي نماي ساختمان ها استفاده کرد، که هم مسئله عايق صدا و هم عايق حرارت و اتصال به عناصر نما را جوابگو باشد.

16- قابليت هاي سيستم در سطوح منحني به چه صورت است؟

المان هاي ديوار باربر قابليت ايجاد در مدول هاي کمتر از 20/1 را دارد وسطوح منحني در حد قوس دور پله شدني است.

17- آيا شرايط بتن مورد استفاده ويژه است؟

با توجه به اين که پوشش دور آرماتور در حدود 5/2 سانتيمتر است توصيه مي شود اندازه دانه درشت زير 20 ميليمتر و حدود 16 در حد شن هاي نخودي باشد. در ضمن در بتن استفاده از روان کننده توصيه مي شود. با ايجاد اين تدابير از پر شدن قالب توسط بتن اطمينان حاصل مي کنيم.

18- ويبره کردن بتن در اين روش به چه صورت است؟

ويبرۀ بدنه شدني است. به شرطي که لوله اي دور قالب بگردانيم که با ايجاد ويبره حرکت به طول 4-5 متر منتقل شود. ويبره به صورت موضعي هم با توجه به اينکه فضايي حدود 15-16 سانتيمتر در وسط داريم، شدني است. البته استفاده از بتن روان و بتن خودتراز شونده که مقاومت هاي سازه اي هم مي دهد مناسب ترين راه ها است.

19- گردش ماشين در پارکينگ اجرا شده با اين سيستم به چه صورت است؟

با توجه به اين که در سقف قابليت اجراي تير موجود است، مي توان طراحي پلان را طوري انجام داد که حجره هاي پارکينگ در جهت طولي ديوار باشد و دهانه لازم را براي گردش ماشين فراهم کرد. در صورتي که اين راه ها جواب نداد مي توان در چند نقطه از ستون استفاده کرد.

20- وزن تمام شده ساختمان چه مقدار است؟

وزن بار مرده طبقات بين 450-475 کيلوگرم بر سانتيمترمربع است. با توجه به اين که سيستم قابليت عبور لوله ها را از داخل سقف دارد، احتياج به بردن لوله ها در کف و پوشاندن آن با پوکه نيست. عدد گفته شده بدون پوکه ريزي به علاوه وزن خود سازه و ديوارها، باري است که به فونداسيون وارد مي شود. ضخامت ديوار در ساختمان هاي 4-5 طبقه 15 يا بسته به طرح معماري 20 سانتيمتر است و در بقيه طبق آيين نامه ايران 15 سانتيمتر مي باشد و تعداد طبقات 4-5 طبقه مناسب ترين تعداد است.

21- پلي استايرن در حرارت بالا ذوب مي شود. اين براي ديوار مانعي ندارد چون شره نمي کند ولي براي سقف چون سقف در اثر حرارت ترک مي خورد اين مواد مذاب پايين ميريزند و خطرناک مي شود، در اين سيستم چه تدابيري انديشيده شده است؟

پلي استايرن در دماي 110 درجه ذوب مي شود. ريزش پلي استايرن ذوب شده وقتي اتفاق مي افتد که لايه معدني رويه آن از بين رفته باشد و تا آن زمان ساکنين ساختمان از آن جا خارج شده اند و حدود 100 دقيقه گچ از ريزش پلي استايرن جلوگيري مي کند.

بخوانید...

اگر قصد ساخت وساز خانه دارید سعی کنید از سیمان کمتر استفاده کنید؛ چراکه به عقیده تعدادی از کارشناسان؛ مصرف زیاد سیمان در ساخت بنا، مقاومت ساختمان را کاهش می‌دهد و ضمن این که باتوجه به بالا بودن قیمت سیمان زیاده روی در مصرف آن توجیه اقتصادی ندارد.
در ایران هرچند ساختمان سازی‌ها با شیوه‌های جدیدی که در دنیا به کار گرفته می شود همسو نیست و به عبارتی هنوز شیوه های تولید صنعتی ساختمان وجود ندارد اما با به کارگیری تدابیر ویژه‌ای می‌توان مقاومت ساختمان‌ها را افزایش داد تا در مواقعی نظیر سیل و زلزله خسارت زیادی به جای نگذارد.در این ارتباط رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به خبرنگار ما گفت: مصرف زیاد سیمان در ساخت بنا با وجود افزایش هزینه تمام شده به کاهش مقاومت بتن منجر می‌شود. قاسم حیدری نژاد افزود: در عرف متداول است که هرچه مقدار سیمان بیشتر باشد مقاومت بتن نیز بیشتر می شود، ولی امروزه مشخص شده که مصرف بالای سیمان در بالا بردن مقاومت بتن کم تاثیر است و تنها هزینه ها را افزایش می دهد.وی ادامه داد: بر همین اساس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن درصدد است به جای قید مقدار سیمان در بتن های مصرفی برای احداث بنا، مقدار مقاومت بتن را ذکر کند.حیدری نژاد خاطرنشان کرد: پس از زلزله بم مشخص شد که سیستم های جدید باوجود مصرف سیمان کمتر از مقاومت بالا تری برخوردار است. وی تصریح کرد: در حال حاضر شرکت های داخلی و خارجی در حال ارائه مدل هایی در مرکز تحقیقات ساختمان هستند تا بتوان هزینه ساخت و مقاومت ساختمان‌ها را ارزیابی کرد.رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن گفت: در هیچ جای دنیا به اندازه ای که در ایران نیاز به مسکن و خانه سازی هست مشکل مسکن وجود ندارد و حتی در برلین چندین هزار واحد مسکونی اضافی تخریب و تبدیل به فضای سبز می شود. وی تصریح کرد: زلزله بم نشان داد برخی ساختمان‌ها که با مصالح سنتی ولی به شکلی علمی ساخته شده‌بودند با حداقل خسارت مواجه شده‌اند. وی افزود: در کشور موفق به ارائه سیستم‌های جدید نبوده ایم و صنعت ساختمان به دلیل تاخیر در بازگشت سرمایه همواره با مشکل در استفاده از روش‌های جدید مواجه بوده است.حیدری‌نژاد یکی از روش‌های کاهش هزینه ساختمان را رویکرد به سوی قطعات «مدولار» دانست و افزود: ایجاد کارگاه‌های صنعتی برای ساخت قطعات به صورت مدولار در اندازه‌های مشخص می تواند به کاهش هزینه‌های ساخت منتهی شود 

[ جمعه دهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 14:13 ] [ علیرضا یوسفی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

شرکت بزرگراه گستران راهی نو در سال ۱۳۹۰ به مدیریت آقای مهندس علیرضا یوسفی با بهرگیری از کادری مجرب و متخصص تاسیس گردید. هیئت موسس این شرکت همگی از فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد بوده و در زمینه نقشه برداری راه و ساختمان تحصیلات آکادمیک و تجربیات اجرای مفیدی داشتند.
شرکت بزرگراه گستران راهی نو به منظور اجرای پروژه های راهسازی و محوطه سازی و دیوار حائل خاک مسلح ژئوگریدی و نقشه برداری راه و ساختمان می باشد.موضوع فعالیت شرکت طبق مفاد اساسنامه شامل طراحی-مشاوره-اجرا-ساخت-پیمانکاری-در کلیه زمینه های فنی مهندسی-ساختمانی-راهسازی-نقشه برداری -نقشه کشی-خاکبرداری-خاکریزی-پلسازی-سدسازی-تاسیسات کشاورزی-احداث خطوط لوله آب و نفت و گاز-احداث ابنیه بتنی و فلزی-شرکت در مناقصات و مزایدات خرید و فروش و سایر فعالیت های مجاز مرتبط با موضوع شرکت میباشد.
امکانات وب


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

  • شیر شاه
  • ستاره های نوجوان
  • قالب بلاگفا